تبلیغات
DNA News - كشف ژنی مشترك میان ماهی و انسان
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 بهمن 1389 توسط امیر كاظمیان | نظرات ()

بتازگی دانشمندان موفق شدند ژنی را در برخی از ماهی ها شناسایی كنند كه به آنها این امكان را می دهد تا خود را پنهان و ناپدید كنند و از خطرات مصون بمانند.

براساس اعلام این دانشمندان، این ژن سومین عضو از خانواده ژن agouti است. ۲ ژن agouti قبلا در انسان شناسایی شده اند.

از این دو ژن شناسایی شده در انسان، یكی از آنها درتعیین رنگ مو و پوست نقش دارد و دیگری نقش مهمی در بروز چاقی و دیابت دارد.

سومین عضو این خانواده كه در برخی ماهی ها بویژه ماهی های استخوانی و ماهی تن شناسایی شده است، به ماهی ها كمك می كند تا خود را با محیط پیرامون خود مطابقت داده و آنها را قادر می سازد تا رنگ خود را با محیط اطراف تغییر دهند و خود را از خطرات حفظ كنند.

این ژن (سومین عضو از خانواده ژن agouti) برای اولین بار در نوعی ماهی استخوانی كشف شد. این ماهی عجیب قادر است براحتی و در هر زمان كه بخواهد بدن خود را با نور تنظیم كند و با تغییر نور در طول روز رنگ خود و سیستم بدن خود را تغییر دهد.

این توانایی كه نوعی سازگاری زمینه ای و محیطی است در برخی پستانداران نیز مشاهده شده است. مثلا این قابلیت سبب تغییر رنگ پوست بدن حیوان به قهوه ای در تابستان و تغییر آن به سفید در زمستان كه نوعی استتار است، می گردد.

البته این قابلیت تغییر رنگ در ماهی ها، دوزیستان و خزندگان بسیار بهتر و چشمگیرتر است به طوری كه اغلب این جانداران قادرند در مدت كمتر از یك دقیقه رنگ بدن خود را تغییر داده و با محیط هماهنگ شوند.

در طول این تحقیقات، محققان در پی شناسایی این ژن و كاركرد آن در ماهی ها، توانستند به كاركرد ۲ ژن دیگر از این خانواده كه در انسان ناشناخته بود، پی ببرند.

آنها دریافتند كه این دو ژن نیز در بدن انسان همانند ماهی ها، در طول شبانه روز در تنظیم بدن با تغییر نور، نقش اساسی دارند.

مثلا یكی از كاركردهای این دو ژن در بدن آدمی آن است كه در تنظیم گرسنگی نقش دارد. كاركرد این مكانیسم به گونه ای است كه سبب گرسنگی شما در طول روز می شود یعنی سبب می گردد تا زمانی كه هوا روشن است در طول روز گرسنه شوید و با تاریك شدن هوا و فرا رسیدن زمان خواب، از بروز احساس گرسنگی در انسان می كاهد.

در واقع همانند ماهی ها و دیگر حیوانات این ژن به ایجاد پاسخ در برابر تغییرات محیطی كمك می كند و سبب سازگاری بدن در برابر تغییرات محیطی می شود.

می توان گفت كه اختلال در كاركرد این ژن سبب نقص در تنظیم سیستم بدن می گردد و منجر به بروز برخی بیماری ها می شود.

مثلا در سیستم گرسنگی اختلال ایجاد شده و فرد حتی درطول شب نیز گرسنه می شود و بیش از نیاز بدن می خورد كه این امر منجر به چاقی و بروز بیماری دیابت می گردد.

البته محققان درصددند تا در آینده بتوانند اطلاعات دقیق تری به دست آورند كه این امر مستلزم مطالعات و تحقیقات بیشتری است.
درباره وبلاگ
خوش آمدید!! به منظور گسترش و بهبود وبلاگ سعی شده که بیشتر رشته های پزشکی مورد بررسی قرار گیرند. لطفا از سایر صفحات وبلاگ دیدن کنید.
منتظر نظرات سازنده شما هستیم.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
به نظر شما مطالب سایت تا چه حد مفید و مناسب بوده اند؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

شادزیست

دانلود فیلم

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار