تبلیغات
DNA News - چگونه اجزای DNA در برابر آسیب ناشی از تابش فرابنفش مقاومت می كنند؟
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 بهمن 1389 توسط امیر كاظمیان | نظرات ()

ماده ژنتیك تشكیل دهنده DNA دارای سازوكارهای محافظی است كه از آن در برابر تابش فرابنفش نور خورشید محافظت می كند.

اهمیت این سازوكار ناشی از آن است كه بدون ثبات نوری یا سازوكار دفاعی برنامه ریزی شده در برابر تابش فرابنفش، DNA و RNA بسرعت تخریب می شوند.

در پروژه ای كه با حمایت بنیاد علوم اتریش انجام شد، گروهی از پژوهشگران به سرپرستی هانس لیخكا، شیمیدان كوانتوم دانشگاه وین موفق شدند برای اولین بار به طور كامل فرآیندهای فوق سریع ثبات نوری باز نوكلئوئیدی را رمزگشایی كنند. برنزه شدن تنها تاثیر آفتاب بر پوست ما نیست.

آفتاب باعث بروز فرآیندهایی می شود كه می توانند آسیب های جدی به سلامت وارد كنند.

گروهی از پژوهشگران به سرپرستی هانس لیخكا، استاد موسسه شیمی نظری دانشگاه وین در اتریش به بررسی سازوكارهای محافظی پرداختند كه طبیعت برای محافظت از خود در برابر این تاثیرات مضر ابداع كرده است.

روش كار بسیار ساده و در عین حال پیچیده است. به محض آن كه نور فرابنفش باعث جهش الكترون ها به لایه ای با انرژی بالاتر می شود، تخریب فوق سریع آنها را به حالت اولیه برمی گرداند. در این حالت انرژی الكترونی تبدیل به گرما می شود. این فرآیند در بازه زمانی باورنكردنی و بسیار كوتاهی در حدود یك كوادریلیونیم ثانیه (۱۵ ۱۰ ثانیه) اتفاق می افتد.

شبیه سازی كامپیوتری خواص واكنش های DNA در برابر نور

گروه پژوهشگران هانس لیخكا (موسسه شیمی نظری دانشگاه وین) به همراه ماریو بارباتی (موسسه تحقیقاتی زغال سنگ ماكس پلانك در مالهیم / روهر آلمان) و با همكاری پژوهشگران آكادمی علوم چك در پراگ موفق شدند تصویری پویا و روشن از ثبات نوری باز نوكلئوتیدها با استفاده از روش های مبتكرانه شبیه سازی كامپیوتری به دست آورند.

آنها نشان دادند چگونه اجزای DNA (نوكلئوتیدهایی كه عامل شكل گیری جفت های بنیادین در DNA و RNA هستند) از خود در برابر تجزیه تحت تابش فرابنفش محافظت می كنند.

رویكردهای نوین شیمی كوانتوم برای مطالعات فتوفیزیكی

ایده اصلی این نوآوری در محاسبه دقیق تركیب نیروهای الكترونی با نیروهای هسته های اتم هاست.

برای رسیدن به این هدف، از روش های منحصر به فرد شیمی كوانتوم از سراسر جهان كه در موسسه شیمی نظری دانشگاه وین گردآوری شده بودند، استفاده شد.

محاسبات حالت حركت مربوط به باز نوكلئوتیدها، نشان دهنده بازه زمانی گسترده ای از رفتار دینامیكی در محدوده پیكوتریلیونیم (۱۲ ۱۰) تا فمتوكوادریلیونیم (۱۵ ۱۰) است.

علاوه بر توضیح دینامیك باز نوكلئوئیدهای DNA، از این روش های نوین می توان در تحقیقات مربوط به فرآیندهای فتوفیزیكی DNA و نیز در زمینه فتوولتاییك (نور ولتاژی) استفاده كرد.

روش جدید درك بهتری از فرآیندهای بنیادین انتقال انرژی جهش الكترونی و جداسازی بار الكتریكی برای تولید الكتریسیته به دست می دهد.
درباره وبلاگ
خوش آمدید!! به منظور گسترش و بهبود وبلاگ سعی شده که بیشتر رشته های پزشکی مورد بررسی قرار گیرند. لطفا از سایر صفحات وبلاگ دیدن کنید.
منتظر نظرات سازنده شما هستیم.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
به نظر شما مطالب سایت تا چه حد مفید و مناسب بوده اند؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

شادزیست

دانلود فیلم

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار