تبلیغات
DNA News - DNA انسانی كشف شده در سیبری قبلا در آسیا بود
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 بهمن 1389 توسط امیر كاظمیان | نظرات ()

دانشمندان موفق به ترمیم یك DNA شده اند كه بتازگی در سیبری كشف شده است. نكته هیجان انگیز این ترمیم DNA در اشتراك ژنوم های این DNA با DNA موجود انسانی در مناطقی بسیار دورتر از سیبری است.

بعد از انجام تحقیقات فراوان محققان دریافتند كه این نوع DNA با نام Denisovans در حدود ۳۰ هزار سال پیش در تمامی نقاط آسیا پراكنده بوده است.

در حالی كه محل اصلی وجود این DNA كه دانشمندان موفق به كشف آن شده اند نقطه ای در سیبری است. به نظر می رسد كه DNA این گونه انسانی با اجداد مردم جزیره ملانژیا (Melangia) در شمال شرقی استرالیا آمیخته شده است.

البته هنوز هیچ شواهدی از نحوه به وجود آمدن این پیوند DNA پیدا نشده است و در نتیجه اشتراك DNA موجود در سیبری و ملانژیا را غیرقابل باور كرده است.

در طول چند ماه گذشته این دومین گزارش از ژنوم های مشترك انسان های اولیه است كه جهت روشن كردن تاریخ تحول انسانی داده شده است.

در ماه می چندین دانشمند اعلام داشتند كه DNA انسان های نناندرتال را یافته اند. این كشف نشان داد كه انسان های نناندرتال با اقوامی كه امروزه در حوزه هایی خارج از آفریقا زندگی می كنند اشتراك داشته اند.

دانشمندان بر این باور هستند كه این DNA در خاورمیانه و قبل از رسیدن انسان نناندرتال به اوراسیا با DNA اجداد این منطقه آمیخته شده است. كشف این اشتراكات DNA مسیر نوینی را در تحقیقات و رسیدن به یافته های بیشتر در این باره می گشاید.

به نظر دكتر تود دیسوتل از دانشگاه نیویورك این اكتشافات كمك خواهد كرد تا ما بتوانیم منبع اشتراك خصیصه های انسانی همچون رنگ چشم و رنگ پوست را بیابیم.

اولین گزارش درباره وجود DNA وابسته انسانی جدید حدود ۹ ماه پیش پس از ترمیم DNA گرفته شده از یك استخوان انگشت یافت شده در سیبری انتشار یافت.

ژنومی كه از این استخوان به دست آمده نشان می دهد كه دنیسوان ها از نظر ژنتیكی به انسان های نناندرتال شباهت داشته اند.

این یافته نشان می دهد كه هر دوی این DNA ها از طریق تنها یكی از اجداد ما به زنجیره تكاملی انسانی متصل گشته و باعث به وجود آمدن انسان های امروزی شده است. گذشته از این ژنوم محققان از كشف یك دندان متعلق به گونه دنیسوان خبر داده اند.

اندازه بزرگ و فرم این دندان با دندان های انسان های اولیه و نناندرتال متفاوت بوده است. نكته قابل توجه این است كه تحقیقات نشان می دهد زمان زیست و محل زندگی دنیسوان ها و نناندرتال ها یكسان بوده است.

متاسفانه استخوان انگشت و دندان یافت شده به دانشمندان هیچ كمكی برای تعیین زمان دقیق سكونت این انسان ها نكرده است، ولی حدس دانشمندان بر این است كه قدمت این DNA به حدود ۳۰ تا ۵۰ هزار سال پیش باز می گردد.

محققان شواهدی مبنی بر این كه DNA مردم ملانژیا ۵ درصد با DNA دنیسوان ها اشتراك دارند را یافته اند.

دیو ریچ، محقق دانشگاه هاروارد درباره میزان این اشتراك اظهار داشته: «در ابتدا گمان می كردیم كه در آزمایشات، اشتباهی صورت گرفته است ولی پس از انجام دوباره آنها متوجه شدیم كه این اشتراك DNA كاملا درست است.»

باستان شناسان هنوز موفق به كشف ابزارها، وسایل و حتی محل سكونت این انسان ها نگشته اند. یكی از دلایل این عدم موفقیت را می توان در سیستماتیك نبودن كاوش هایی دانست كه در آسیا صورت می گیرد و برخلاف كاوش های صورت گرفته در اروپا برای یافت بقایای انسان های نناندرتال جستجوها با موفقیت كامل پیش نمی رود.

به عقیده برخی دانشمندان، دنیسوان ها گونه جدید كشف نشده وابسته انسانی نیستند، بلكه همان فسیل هستند، ولی با این تفاوت كه هیچ محقق و دانشمندی تا به حال موفق به یافتن DNA یك فسیل نشده بود.

ریك پاتن احتمال می دهد كه اشتراك DNA موجود بین مردم جزیره ملانژیا و انسان های دنیسوان به در هم آمیختگی بر نگردد، بلكه تنها بازگشت DNA باشد كه در دیگر نمونه های انسانی گم شده بود.

البته او در انتهای مطلب تاكید می دارد كه درصد صحیح بودن نظریه دیگر همكاران او مبنی بر پیوستگی و آمیختگی DNA بین این دو بالاتر از هر نظریه دیگری می باشد.

مترجم: آریاناز محمدی
درباره وبلاگ
خوش آمدید!! به منظور گسترش و بهبود وبلاگ سعی شده که بیشتر رشته های پزشکی مورد بررسی قرار گیرند. لطفا از سایر صفحات وبلاگ دیدن کنید.
منتظر نظرات سازنده شما هستیم.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
به نظر شما مطالب سایت تا چه حد مفید و مناسب بوده اند؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

شادزیست

دانلود فیلم

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار