تبلیغات
DNA News - ساخت نانوحسگرهای جدید به كمك نقاط كوانتومی برای آشكار سازی DNA
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 بهمن 1389 توسط امیر كاظمیان | نظرات ()

مهندسان دانشگاه «جان هاپكینز»، با استفاده از بلورهای ریز نیمه رسانا، لیزر و پروب های زیستی به روش جدیدی برای یافتن توالی های مشخص از DNA دست یافتند.آنها این كار را با درخشان كردن این مواد زیر میكروسكوپ انجام می دهند.محققان می گویند این روش كاربردهای مهمی در تحقیقات پزشكی خواهد داشت.به گفته Jeff Wang مدیر این گروه روش های متداول یافتن و مشخص كردن نمونه های DNA كاری طاقت فرسا و زمان بر است. اما این روش، فوق العاده حساس و سریع بوده و نسبتاً ساده می باشد.همچنین از این روش می توان برای جستجوی بخش ویژه ای از توالی DNA و نیز نقائص ژنتیكی و جهش ها استفاده نمود. این روش شامل مخلوط كردن غیرمعمول اجزاء آلی و معدنی است و این گروه از محققان اولین دانشمندانی هستند كه از نقاط كوانتومی به عنوان حسگر DNA استفاده می كنند. نقاط كوانتومی، بلورهایی از جنس مواد نیمه رسانا با ابعاد چند نانومتر می باشند. معمولاً از نقاط كوانتومی، در مدارهای الكترونیكی استفاده می شود، در عین حال در سال های اخیر، دانشمندان مشغول بررسی امكان استفاده از آنها در پروژه های زیستی می باشند.

Wang و همكارانش، توانستند از ویژگی مهم نقاط كوانتومی یعنی توانایی انتقال راحت انرژی بهره برند. هنگامیكه پرتو لیزر به یك نقطه كوانتومی تابیده می شود، انرژی را به راحتی به مولكول مجاور منتقل می كند كه آن هم درخشش فلورسانتی از خود ساطع می كند و می توان آن را زیر میكروسكوپ مشاهده نمود. البته فقط با كمك نقاط كوانتومی به تنهایی نمی توان رشته های DNA را تشخیص داد. به همین دلیل، این گروه دو پروب زیستی ساخته شده از DNA را تركیب نمودند. هر كدام از این پروب ها در واقع مكملی برای توالی DNA كه محققان به دنبال یافتن آن بودند به شمار می رفت. این پروب ها DNA هدف را جستجو كرده و به آن متصل می شوند.به یكی از پروب ها مولكول CY۵ متصل است كه با دریافت انرژی می درخشد و به پروب دیگر، مولكولی به نام بیوتین چسبیده است. بیوتین هم، خود به مولكول دیگری به نام استرپتاویدین كه سطح نقطه كوانتومی را پوشانده است، متصل می شود.محققان برای ساخت این نانوحسگر، دو پروب DNA را به همراه نقاط كوانتومی در یك ظرف آزمایشگاهی محتوی DNA كه سعی در آشكارسازی آنها داشتند با هم مخلوط نمودند. در ادامه ابتدا دو پروب DNA به رشته DNA هدف می چسبند و به شكل ساندویچی آن را در بر می گیرند. سپس، بیوتین روی یكی از این پروب ها باعث می شود تا این ساندویچ DNA به سطح نقطه كوانتومی بچسبد.نهایتاً، وقتی محققان پرتو لیزر را به این مخلوط تاباندند، نقاط كوانتومی انرژی وارده را به مولكول CY۵ كه قبلاً به پروب دوم چسبانده شده بود منتقل می كند و این مولكول هم انرژی دریافتی را به صورت تابش فلوئورسانس آزاد می كند. در این حالت اگر DNA هدف در محلول موجود نباشد این چهار جزء مختلط به هم نمی چسبند و این تابش مجزا آشكار نمی شود. هر نقطه كوانتومی می تواند به بیش از۶۰ توالی DNA متصل شده و تركیب حاصله را درخشان كند به حدی كه حتی به راحتی قابل مشاهده باشد.از ستاد ویژه توسعه فن آوری نانو، به منظور آزمایش این روش جدید، گروه Wang، نمونه های DNA را از بدن بیماران مبتلا به سرطان تخمدان گرفته و توالی های DNA حاوی جهش را آشكار كردند.به گفته Wang این روش به پزشكان كمك می كند تا بیماران در معرض خطر سرطان را قبل از گسترش بیماری شناسایی و در همان مراحل اولیه، درمان را آغاز نمایند.این محققان گزارشی از كار خود و توصیف نانوحسگرهای DNA جدید را در مجله Nature Material به چاپ رساندند.
درباره وبلاگ
خوش آمدید!! به منظور گسترش و بهبود وبلاگ سعی شده که بیشتر رشته های پزشکی مورد بررسی قرار گیرند. لطفا از سایر صفحات وبلاگ دیدن کنید.
منتظر نظرات سازنده شما هستیم.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
به نظر شما مطالب سایت تا چه حد مفید و مناسب بوده اند؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

شادزیست

دانلود فیلم

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار