تبلیغات
DNA News - انگشت­نگاری DNA چیست؟
نوشته شده در تاریخ شنبه 16 بهمن 1389 توسط امیر كاظمیان | نظرات ()

ساختمان شیمیایی همه DNA ها شبیه هم هست. تنها اختلاف، بین مردم، در ترتیب جف بازها هست. بیش از میلیون­ها جفت باز در DNA هر شخصی وجود دارد.

هر شخص توالی مختلفی دارد. با استفاده از این توالی، هر شخصی می­تواند شناخته شود منحصرا به وسیله تعیین توالی جفت بازهای آنها. در هر صورت، چون بیش از میلیون­ها جفت باز وجود دارد. این کار (یعنی تعیین توالی) بسیار وقت­گیر می­باشد. در عرض دانشمندان می­توانند از روشهای کوتاهتر استفاده کنند. زیرا الگوهای تکرار DNA را می­دانند. وقتی شخصی اثر انگشت می­دهد. آنها می­توانند تعیین کنند که آیا دو نمونه DNA برای یک شخص یا فامیل شخص یا دو فردی که هیچ نسبتی با هم ندارند هستند یا نه. دانشمندان با استفاده از یک شمارش کوچک از تعیین توالی از DNA که در میان اشخاص، متغیر شناخته شده یک اقدام بزرگ و آنالیز شدن آنها برای اینکه احتمالات یک نسبت را به دست آوریم.

برای آسانتر کردن آنالیز یک ساترن بلات، یک پراب ژنتیکی رادیو اکتیو ساخته می­شود در یک واکنش هیبریدازسیون با DNA خواسته شده، اگر یک اشعه x در ساترن بلات به کار رود به پراب رادیو اکتیو اجازه می­دهد که پیوندهای این دو رشته با هم در روی کاغذ از هم جدا شوند و تنها منطقه­ای که پیوند با پراب رادیو اکتیو دارد روی فیلم نشان داده خواهد شد. این اجازه می­دهد دوباره جستجو کنیم برای شناسایی در DNA شخص. اتفاقات و الگوهای ژنتیکی مخصوص به صورت پی­درپی پراب را شامل می­شوند.

مختصر تکنیک

Genetic Finger printing, DNA testing, DNA typing and DNA profiling

تکنیک­هایی هستند که برای تشخیص بین افراد یک گونه استفاده می­شود. این ابداع توسط آقای Alec jeffreys در دانشگاه keicester انگلستان در سال 1985 انجام گرفت.

به طور معمول انسانها سکانس­های DNA وسیعی دارند توسط تکنیک G.F.P می­توان سکانس­های تکراری متغیر گسترده­ای را که minisatellites نامیده می­شوند، استخراج کرد.

دو شخص غیروابسته به یکدیگر در بخش مشابهی از minisatellites ها در یک لوکوس شخص شبیه یکدیگر نمی­باشند. در STR Profiling که تکنیکی جدا از DNA Finger printing است، "PCR" برای بدست آوردن DNA کافی مورد استفاده قرار می­گیرد و سپس تعداد توالی­ها و تکرارها در لوکوس­های متعدد مشاهده می­شود. پروفایل­های ژنتیکی فقط در مورد دوقلوهای همسان، یکسان می­باشد.

G.F.P در علوم قضائی مورد استفاده قرار می­گیرد، که نمونه­هایی از خون، مو، بزاق یا مایع منی افراد مشکوک جمع­آوری و مورد آزمایش قرار می­گیرد. این تکنیک همچنین شناسائی افراد متهم و مشکوک به جرم که بیشتر تبرئه شده بودند کمک به سزائی کرد. این تکنیک در شناسائی بقایای انسان _ تست Paternity _ جور کردن اهدای عضو _ مطالعه جمعیت حیوانات وحشی_ و تأسیس یک استان یا ترکیب و اجزاء تشکیل دهنده یک غذا نقش مهمی دارد. این تکنیک در فرضیه تولید نسل و زادن بر پایه الگوی پراکندگی انسانها در زمانهای ماقبل تاریخ مورد استفاده بوده است. Testing موضوعی است که در حوزه قضائی انجام می­شود معمولا Testing به صورت داوطلبانه انجام می­شود. اما می­تواند گاهی اوقات به منظور تحقیقات قضائی یا دستورات دادگاهی اجباری باشد چندین حوزه قضائی و قانونی در دنیا شروع به جمع­آوری اطلاعاتی نموده­اند که بر مبنای اطلاعات DNA محکومین و مجرمین است.

ایالات متحده امریکا دارای بزرگترین بانک اطلاعاتی DNA در دنیاست در این منبع اطلاعاتی در سال 2007 میلادی بیش از ۵/۴ میلیون نمونه جمع­آوری شده است.

انگلستان نیز مکانی بنام بانک اطلاعاتی بین­المللی DNA با نام اختصاری (NDNAD) را با همان اندازه مشابه در امریکا ایجاد نموده است. این اندازه از اطلاعات و میزان رشد آن موجب نگرانی گروه­های آزادی­طلب غیرنظامی در انگلستان شده است. جائی که پلیس اختیارات و قدرت وسیع برای گرفتن نمونه­ها و نگهداری و حفظ آنها حتی در مواردی که مجرم و متهم تبرئه شود دارد.

نمونه­های مورد استفاده

شناسایی DNA باید توسط عصاره­گیری DNA از موادی مثل نمونه­هایی که در زیر اشاره شده است انجام گیرد:

_ وسایل شخصی (مثل مسواک_ تیغ ریش تراشی و ...)

_ نمونه­های نگهداری شده مثل اسپرم یا نمونه­برداری از بافتها (بیوبسی بافت)

_ خون خویشاوند (خویشاوند زیستی)

_ بقایای تعیین کننده هویت انسان
درباره وبلاگ
خوش آمدید!! به منظور گسترش و بهبود وبلاگ سعی شده که بیشتر رشته های پزشکی مورد بررسی قرار گیرند. لطفا از سایر صفحات وبلاگ دیدن کنید.
منتظر نظرات سازنده شما هستیم.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
به نظر شما مطالب سایت تا چه حد مفید و مناسب بوده اند؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

شادزیست

دانلود فیلم

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار