تبلیغات
DNA News - سكورین بعنوان عامل اتصال كروماتید های خواهری در مسیر تقسیم سلولی

تعدادی از فاكتورها، نسخه برداری دقیق كروموزومهای در حال تقسیم را كه سپس به سلول های دختر راه می یابند ، كنترل می كنند. چسبندگی كروموزومی در طی همانندسازی كروموزوم در طی فاز S وجود دارد.

این اتصال بین كروماتید های تازه سنتز شده توسط یك كمپلكس چند زیر واحدی موسوم به كوهِسین Cohesin صورت می گیرد. این كمپلكس یك ساختار حلقوی بزرگ را كه در اطراف كروماتید های خواهری حلقه می زند ، را تشكیل می دهد. كروماتید های خواهری در مرحله آنافاز از سیكل سلولی جدا می گردند كه این جدایی به برداشته شدن كمپلكس كوهِسین از كروموزوم ها مربوط می شود. در بی مهرگان ، جدا شدن این كمپلكس حداقل طی دو مرحله صورت می گیرد. در "مسیر پروفاز" توده اصلی كوهِسین طی پروفاز و پرومتافاز از كروموزوم ها برداشته می شود. در طی "متافاز" بخش كمی از كوهِسین كه فقط در اطراف سانترومر است جدا می گردد. فاكتورهای مخصوص سانترومر نظیر شوگوشین Shugoshin ، از چسبندگی بین سانترومر های خواهری در طی پروفاز محافظت می كنند. در حین انتقال از متافاز به آنافاز ، توسط یك اندوپپتیداز وابسته به سیستئین درشت بنام سپاراز Separase ، زیر واحدی از كوهِسین موسوم به كلیسین Kleisin ، برش می خورد (Scc1/Rad21 در میتوز و Rec8 در میوز). این برش برای جداسازی سانترومر ها و درنتیجه انجام آنافاز الزامی است.

   در بیشتر طول مسیر چرخه سلولی ، توسط اتصال یك چاپرون مهار كننده بنام سكورین Securin و یا با تشكیل یك كمپلكس وابسته به فسفوریلاسیون CDK1 ، از فعالیت سپاراز جلوگیری می گردد.

   سكورین و یا زیر واحد سایكلین Bی Cdk1 ، نهایتاً بوسیله یك پروتئولیز وابسته به یوبیكیتین بنام فاكتور پیشبرنده آنافاز یا سیكلوزوم  (Cyclosome  (APC/C و كوفاكتور آن Cdc20 ، تجزیه گردیده و سپاراز فعال می شود.

 

   بنابراین ، سكورین یك سوبسترات كلیدی برای APC/CCDC20 محسوب می گردد. اگرچه اصل مسیر ثابت است ولی توالی سیكورین در شاخه های موجودات زنده میتواند متفاوت باشد.

در این مقاله كه در پایگاه اینترنتی  PlosBiology منتشر شده است، نشان داده می شود كه سكورین برای پایداری كروموزومی انسان ضروری نیست بلكه آن مكانیسم دیگر یعنی CDK1 صورت می گیرد. زیرا در سلول های موتاسیون یافته انسانی كه فاقد ژن تولید كننده سكورین یعنی hsecurin بودند ، فعالیت طبیعی سپاراز و برش مؤثر Scc1 وجود داشت.
دنبالک ها: سایت مرتبط،
درباره وبلاگ
خوش آمدید!! به منظور گسترش و بهبود وبلاگ سعی شده که بیشتر رشته های پزشکی مورد بررسی قرار گیرند. لطفا از سایر صفحات وبلاگ دیدن کنید.
منتظر نظرات سازنده شما هستیم.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
به نظر شما مطالب سایت تا چه حد مفید و مناسب بوده اند؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

شادزیست

دانلود فیلم

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار