تبلیغات
DNA News - دستاوردهای جدید درمورد ژنوم باكتریها
مقدمه:

ژنوم باكتریها از دو قسمت تشكیل شده است؛ ژنوفور و پلاسمید. گاهی به ژنوفور، كروموزوم گفته میشود ولی نام درست آن ژنوفور است.

سالها است تصور می شود كه ژنوم باكتریها فقط از یك كروموزوم حلقوی، متشكل از DNA دو رشته ای (ds DNA) و در مواردی یك یا چند پلاسمید(ds DNA)حلقوی تشكیل شده است .اما آیا واقعا این پندار درست است ؟ امروزه باكتریهای زیادی كشف شده اند كه از این قانون پیروی نمیكنند.تعداد زیادی از باكتریها دارای چند كروموزوم مختلف اند(n كروموزومی)تعدادی از باكتریها نیز دارای دو كروموزوم مشابه میباشند (دیپلوئیدیا 2n كروموزومی). همچنین برخی از باكتریها دارای كروموزومهای خطی هستند.شناسایی این باكتریها ، بسیاری از تصورات میكروبیولوژیستها در مورد مكانیسمهای مختلف همانند سازی ، رونویسی ، جداشدن كروموزومهااز هم(Segregation) ،كراسینگ آور و وجود هموزیگوسیتی و هتروزیگوسیتی كامل در باكتریها را دگرگون ساخت وبا شناسایی رشته هایی همانند دوك تقسیم میتوز بوسیله میكروسكوپ الكترونی در برخی از باكتریها، فرضیه وقوع میتوز در باكتریها بوسیله برخی از باكترولوژیستهای مولكولی ارائه شد.


پلاسمیدها چه تفاوتی با كروموزومهای باكتری دارند:
از آنجا كه از سالها پیش مشخص شده بودكه در برخی از باكتریها پلاسمیدهای مختلفی وجود دارد و اكثرا این پلاسمیدها بصورت پلی پلوئید میباشند، برای عده ای از باكتیولوژیستها این شبهه پیش آمد كه شاید كروموزومهای چند گانه ویا كروموزومهای دیپلوئید در باكتریها ، در واقع پلاسمیدهای بسیار بزرگی باشند كه بعلت اندازه آنها با كروموزوم باكتری اشتباه شده اند.اما هنگامی كه تعریف دقیق كروموزوم و پلاسمید وتفاوتهای آنها توسط عده دیگری از دانشمندان ارائه شد ، این شبهه نیز مرتفع شد.. پلاسمیدها عناصر ژنتیكی هستند كه چندان ضرورتی برای باكتری ندارند و تنها برخی خصوصیات ویژه را به باكتریها می دهند كه به بقاء آنها كمك می كند،و در صورتیكه پلاسمیدهای باكتری حذف شوند ، باكتری میتواند به حیات خود ادامه دهد. همچنین همانند سازی پلاسمید ها ارتباطی با چرخه سلولی و تقسیم باكتری ندارد و پلاسمیدها میتوانند مستقل از سیكل سلولی به تعداد نامشخص(تعداد را نیاز سلول و شرایط محیطی تعیین میكند) تكثیر شوند.در هر سلول ممكن است چندین پلاسمید مشابه وجود داشته باشد. در صورتیكه كروموزومها بسیار برای باكتریها حیاتی هستند و درصورت حذف هر یك ازكروموزومها، باكتری خواهد مرد. تعداد دقیق كروموزومها بسیار برای تعادل ژنتیكی باكتری ضروری است حتی اگر یكی از كروموزومهای همولوگ در باكتریهای دیپلوئید حذف شوند باكتری خواهد مرد. همانند سازی كروموزومها دقیقاً منطبق با چرخه سلولی است و در هر سیكل سلولی فقط یك با ر همانند سازی میكنند. بنابراین تفاوت پلاسمیدها با كروموزومها در اندازه آنها نیست امروزه پلاسمیدها یی شناسایی شده اند كه می توانند از كروموزومها بسیار بزرگتر باشند(kbp 500-2500). این پلاسمیدها كه مگاپلاسمید نام دارند، در جنسهای: Agrobacterium, Paracoccus, Pseudomonas, Alcaligenes, Rhizobium, Thermus دیده شده است.
برخی پلاسمیدها خطی هستند

پلاسمیدهای خطی سالها پیش از كروموزومهای خطی در سال 1979 در باكتری Streptomyces rochei كشف شد. در آن هنگام در این باكتری خصوصیاتی مشاهده شد، كه با توجه به توارث آنها، ژنهای عامل آن صفات می بایست بر روی پلاسمید قرار می گرفتند. اما بكمك روشهای عادی جداسازی پلاسمید ، در باكتری هیچ پلاسمیدی مشاهده نشد. پس جستجوهای متعدد سرانجام دانشمندان توانستند بوسیله روش PFGE (ژل- الكتروفورز با میدان الكتریكی متناوب)از باكتری پلاسمیدهایی را جداسازی كنند. اما باكمال تعجب ، با استفاده از روشهایی مانند نقشه برداری فیزیكی (با اثر دادن اندوكلئازهای محدود كننده بر روی پلاسمیدها)، الكتروفورز به روش SSCP(single -standrd conformationol poly mophism) و میكروسكوپ الكترونی مشخص شد كه این پلاسمیدها، خطی هستند.این نوع پلاسمیدها همچنین دربرخی از جنسهای خانوادهای آكتینومیستالها (همانندRhodococcus opacus)استریتومایسس ها (مانند S.laurentli, S.roche, S.lasalensis, S.coelicor, S.Lividans) ومایكوباكتریهایی مانند M.avium, M.brander, M.telomeric دیده شده است.

درباره وبلاگ
خوش آمدید!! به منظور گسترش و بهبود وبلاگ سعی شده که بیشتر رشته های پزشکی مورد بررسی قرار گیرند. لطفا از سایر صفحات وبلاگ دیدن کنید.
منتظر نظرات سازنده شما هستیم.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
به نظر شما مطالب سایت تا چه حد مفید و مناسب بوده اند؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

شادزیست

دانلود فیلم

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار