تبلیغات
DNA News - درمان سرطان با بمب خوشه‌ای
به گزارش ساینس‌دی‌لی، با اینکه شیمی‌درمانی درمان مؤثری برای سرطان است؛ اما سبب ایجاد برخی عوارض جانبی مانند تهوع، سمیت کبد و اسیب به سیستم ایمنی بدن می‌شود.

امروزه، روش جدید درمان سرطان در بیماران، حمله به منبع بیماری است که به‌وسیله‌ی دکتر دن‌پیتر از گروه تحقیقات سلولی و ایمینولوژی برای علم نانو و فناوری‌نانو همراه با پروفسور ریمونا مارکالیت از گروه بیوشیمی و زیست‌شناسی مولکولی اختراع شده‌است.

دکتر پیتر و مارگالیت، موتوری در ابعاد نانو ساخته‌اند که می‌تواند داروهای شیمی‌درمانی را مستقیماً به سلول‌های سرطانی برساند؛ در حالی که سلول‌های سالم از تماس با این داروها در امان می‌مانند و عوارض جانبی شیمی‌درمانی با افزایش کارامدی درمان، کاهش می‌یابد.

دکتر پیتر در این ارتباط می‌گوید:«این موتور بسیار شبیه به یک بمب خوشه‌ای است. در داخل آن نانوذرات بسیار ریزی از داروهای شیمیایی وجود دارد،. زمانی که این موتور تحویل در تماس با سلول‌های سرطانی قرار می‌گیرد، این محموله‌های شیمی‌درمانی مستقیماً در محل سلول‌های سرطانی آزاد می‌شوند.» طبق اظهارات وی، از این وسیله‌ی نانودارویی می‌توان در درمان انواع مختلف سرطان شامل سرطان ریه، خون، کلون، سینه، تخمدان، پانکراس و حتی انواع سرطان‌های مغز استفاده کرد.

این روش جدید به‌تازگی در مجله‌ی بیومواد تحت عنوان محموله‌ای شیرین برای گول زدن سرطان به چاپ رسیده‌است.

کلید این روش دارو رسانی، مولکول مورد استفاده برای ایحاد پوشش درونی این نانوموتور خوشه‌ای است. دکتر پیتر می‌گوید:«زمانی که نانوموتور با گیرنده‌ی روی سطح سلول سرطانی مرتبط می‌گردد، گیرنده تحت تغییر ساختاری قرار گرفته، محموله‌ی شیمی‌درمانی مستقیماً روی سلول سرطانی خالی می‌شود.

با توجه به اینكه نانوموتور تنها در مقابل سلول‌های سرطانی واکنش نشان می‌دهد، سلول‌های سالم اطراف سلول‌های سرطانی دست‌نخورده باقی می‌مانند و درمان بر آنها تأثیر نمی‌گذارد. دکتر پیتر اضافه می‌کند که خود این نانوموتور از مواد ارگانیکی ساخته شده که به محض انجام وظیفه‌ی خود، در بدن کاملاً تجزیه شده، باعث می‌شوند تا درمان در مقایسه با روش‌های رایج، مطمئن‌تر باشد.

دکتر پیتر می‌گوید:«این دارو در مقایسه با هر چه هم‌اکنون در بازار وجود دارد، بسیار پیشرفته است. تحویل داروهای شیمی‌درمانی مستقیماً به سلول‌های سرطانی، نه تنها مؤثرتر و قدرتمندتری است، بلکه بسیار قابل اطمینان است.»

دکتر پیتر و مارگالیت در حال کار با اوروس فارما در کالیفرنیا هستند تا لیسانس مربوط به بمب خوشه‌ای را از این دانشگاه دریافت کنند و بتوانند به‌سرعت این روش را از مرحله‌ی آزمایشگاهی وارد مرحله‌ی تست کلینکی نمایند که بنا به گفته‌ی دکتر پیتر حدود دو سال یا کمتر به طول خواهد انجامید.
درباره وبلاگ
خوش آمدید!! به منظور گسترش و بهبود وبلاگ سعی شده که بیشتر رشته های پزشکی مورد بررسی قرار گیرند. لطفا از سایر صفحات وبلاگ دیدن کنید.
منتظر نظرات سازنده شما هستیم.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
به نظر شما مطالب سایت تا چه حد مفید و مناسب بوده اند؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

شادزیست

دانلود فیلم

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار